Kako se koje uglednije istraživanje objavi i prikaže neki od segmenata poslovnog sveta, tako se kroz svako provuče pitanje nezadovoljstva. Zaposleni, bez obzira na branšu, nivo odgovornosti ili iskustvo, poslednjih godina pokazuju sve veće nezadovoljstvo poslovnim okolnostima. Kako to potvrđuju podaci istraživanja?
- Čak 85% zaposlenih nisu dovoljno angažovani na poslu.
- 73% razmišlja o promeni trenutnog posla.
- Samo 29% sebe doživljava srećnim i zadovoljnim zbog trenutnih prilika za napredak.
Ključne teme
Ključne teme koje opsedaju istraživače baš kao i poslovni svet su angažovanje, poslovno okruženje, lov na talente, nezadovoljni zaposleni i odlazak kadra.
Poslovna atmosfera poslednjih godina od menadžmenta sve više zahteva veštine zadržavanja zaposlenih pre nego potragu za novim ljudima. Istraživanja pokazuju kritičan deficit veština i znanja, a sa druge strane visoka očekivanja zaposlenih. Zato, svaki treći zaposleni aktivno traži nov posao, a podaci kažu da poslodavci godišnje potroše 2,9 miliona dolara na potragu za novim ljudima. Godišnje? Iznos prelazi milijardu.
Kako god da se cela poslovna atmosfera posmatra, priča se vraća na početak – angažovanje zaposlenih. Zaposleni nisu angažovani (85%) jer nisu dovoljno motivisani, a nemotivisanost donosi loše rezultate, nezadovoljni su i rukovodioci i bilansi i tako u krug. Početak je kraj i kraj je početak. Pri čemu, aktuelni ’rat za talente’ ne rešava aktuelni vrtlog jer će i novajlije imati isti pristup poslu i ubrzo se priključiti grupi pomenutih 85%.
71% rukovodioca tvrdi da je najkritičnija tačka uspeha jedne kompanije (ne)angažovanje zaposlenih.
Šta pokreće angažovane?
Šta kažu zaposleni o svom neangažovanju koje je, kako ispada, rak-rana poslovnog sveta poslednjih godina?
69% tvrdi da bi bolje radili i bili angažovaniji ako bi se osećali više poštovanim i cenjenim. Šta god se podrazumevalo pod angažovanjem, ono na kraju ipak znači ulaganje vremena, energije, znanja, veština i emocija u posao. Znači i lojalnost u predanost. Gullup-ova ekipa je angažovanje ipak svela na emocionalnu predanost i privrženost zaposlenog organizaciji gde radi.
Ili, drugim rečima, ako je zaposleni angažovan i tako se oseća, njemu je zapravo stalo do kompanije i daje dobar deo sebe da kompanija postigne svoje ciljeve.
Ili, još preciznije, kada je čovek na poslu angažovan, njemu je najvažnije da doprinosi kompanijskom uspehu. Angažovane ne pokreću ni korist ni bonusi, već učestvovanje u zajedničkoj misiji.
Važni podaci
Zašto je na kraju to željeno angažovanje toliko važno? Haiilo su se prošle godine bavili ovim pitanjem i objavili su sledeće:
- Angažovanje zaposlenih povećava produktivnost. Kompanije sa zaposlenima koji su veoma angažovani, povećali su profitabilnost za 21%.
- Veće angažovanje znači manje odsustvovanja s posla (41%).
- Angažovani zaposleni imaju bolji odnos sa klijentima i kupcima.
- I za kraj, vrlo je zabrinjavajući podatak da jedan od troje zaposlenih ne veruje svom poslodavcu (Haiilo).
[…] Kako god se gleda cjelokupna poslovna atmosfera, priča se vraća na početak – angažman zaposlenika. Zaposlenici su neangažirani (85%) jer nisu dovoljno motivirani, a nedostatak motivacije donosi loše rezultate, nezadovoljni su i menadžeri i bilance itd. Početak je kraj i kraj je početak. Štoviše, aktualni ‘rat za talente’ ne rješava trenutni vrtlog jer će i pridošlice imati isti pristup poslu i uskoro će se pridružiti skupini od spomenutih 85%,piše bonitet.com. […]