Naftna industrija Srbije (NIS), posle novog paketa sankcija EU, neće moći da se snabdeva ruskom sirovom naftom preko Jadranskog naftovoda (JANAF), potvrđeno je za N1 u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Kako su rekli u odgovoru na upit N1, Srbija nije jedina evropska zemlja koja bi bila pogođena novim paketom sankcija EU, ali, dodaju, čine sve da se obezbedi sigurno snabdevanje.
„Novim paketom sankcija zabranjuje se snabdevanje ruskom sirovom naftom preko bilo koje luke, morskim putem, a NIS se snabdeva sirovom naftom koja se tankerima doprema do luke Omišalj (u Hrvatskoj). To znači da nema mogućnosti da se do Rafinerije u Pančevu više doprema ruska sirova nafta, ali bi NIS mogao da uvozi sve ostale vrste sirove nafte sem ruske, kao što je u prethodnom periodu već uvozio naftu iz Iraka i nekih drugih zemalja“, navode u ministarstvu.
U narednom periodu, pored rešavanja pitanja snabdevanja, radiće se, dodaju, i na povećanju zaliha sirove nafte, koje bi „uz stabilne rezerve naftnih derivata dale dodatnu sigurnost u slučaju poremećaja na tržištu“.
„Jedna od očekivanih posledica novog paketa sankcija EU je i pritisak na tražnju, jer će i druge zemlje tražiti alternative uvozu nafte iz Rusije“, pojašnjavaju iz Ministarstva rudarstva i energetike.
Nema ruske nafte, nema problema
U Udruženju naftnih kompanija Srbije kažu da ova odluka neće smanjiti količine nafte u Srbiji.
„Nafte neće biti manje, ta ravnoteža između ponude i tražnje biće otrilike ista jedino što nafta iz ovog regiona mora da završi negde drugde a nafta iz nekog drugog regiona bi trebalo da dođe do Evrope“, kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije za RTS.
On smatra da će zbog toga najveće troškove imati Evropa, kao i da će gužva koja može nastati narednih šest meseci oko kupovine te nafte, sigurno podići njenu cenu u Evropi. Podseća i da postoji način snabdevanja auto-cisternama.
„To je skuplji vid transporta, ali verujte mi smo već duže u periodu samo da goriva ima, pa neka taj transport bude skuplji“, naglašava Mićović.
Nafta iz Iraka i Kazahstana
NIS bi sada, kako navodi Ministarstvo, mogao da uvozi sve ostale vrste sirove nafte sem ruske, a pored iračke nafte, manje količine, kako se dodaje, uvozili smo iz Kazahstana.
Naftne derivate i NIS i druge kompanije dopremaju Dunavom, baržama. Ponovo će proraditi i drumski i železnički trasport, ali kako se objašnjava, ti oblici prevoza su i skuplji.
Od naftnog embarga izuzete su članice Unije koje se snabdevaju preko naftovoda i neke zemlje koje imaju izlaz na more.
Iako će se embargo primenjivati tek krajem godine, sama najava je uzdrmala je berze, pa je barel već dostigao 121 dolar.
Kakva glupost. Ima li iko u EU malo mozga da razmisli svojom glavom ili svi slepo slusaju Engleze i Amerikance koji nikome dobro nisu doneli i koji ce da napune svoje dzepove na racun nas iz evrope… Oni ce da profitiraju a mi cemo da platimo cenu..