LED rasveta na ulicama širom Srbije

Zamena živinih sijalica najekonomičnijom javnom LED rasvetom u gradovima i opštinama u Srbiji traje, sa promenljivim uspehom, duže od dve decenije. Prve najave i planovi pojavili su se pre dvadesetak godina, a zatim su se nizala obećanja i odlaganja prouzrokovana, pre svega, nedostatkom novca za realizaciju posla. Neki su pritom imali više sreće, neki manje. Zbog visokih cena, ali i drugih faktora kao što je netransparentnost postupaka nabavke, projekti su prepravljani i menjani. Tako je umesto LED rasvete, naseljena mesta i saobraćajnice, u celini ili delovima, obasjala žuta svetlost natrijumovih (HPS) sijalica.

U Opštini Ivanjica recimo, trenutno se realizuje rekonstrukcija javnog osvetljenja – zamena postojećih, LED svetiljkama. Pomoćnik predsednika opštine Ivanjica, Ivan Mojsilović, kaže: “Uštede u električnoj energiji biće od 40 do 60%, u zavisnosti od toga koje sijalice menjamo. Mi trenutno za troškove rasvete odvajamo oko 117 miliona dinara. Zamenićemo 1664 svetiljki na kompletnom području grada dok ćemo ispravne natrijumove sijalice iskoristiti za obnovu rasvete u seoskim područjima.”

Po rečina nadležnih iz Grada Čačka, planira se postavljanje 11500 LED svetiljki, od čega je 7200 na teritoriji grada i 4300 na seoskim područjima. “Najave poskupljenja električne energije su jedan od razloga da sa ovim poslom što pre započnemo. Očekujemo da javna nabavka traje naredna dva meseca a rok za završetak radova je 6 meseci. Za očekivati je da do kraja ove godine imamo kompletno rekonstruisanu javnu rasvetu na teritoriji Čačka.” – izjavljuje Milan Bojović, VD direktora JP Gradac iz Čačka.

LED rasveta  jeste najskuplja opcija. Činjenica je da ni u mnogo razvijenim zemljama ona nije svuda prisutna, ali i građani imaju pravo na negodovanje. Natrijumove sijalice treba postavljati uz poštovanje specifičnosti lokacije, pošto poseduju karakteristike koje mogu da dovedu do problema. Najveći je, svakako, bezbednost. 

Evo još nekoliko dobrih i loših strana jedne i druge opcije, pa prosudite sami.

Natrijumove sijalice za javnu rasvetu oko sedam puta su efikasnije od klasičnih i dva puta efikasnije od živinih sijalica. Brže se zagrevaju i traju duže – životni vek im je procenjen na oko 24 hiljade radnih sati. Proizvode se u različitim nivoima sjajnosti i sa različitom snagom, koja iznosi od 35 do 1000 vati. Ove sijalice mogu se koristiti za rast biljaka u zatvorenom prostoru. Najveća prednost za velike projekte je, ipak, njihova cena.

Nedostatak natrijumovih sijalica je što deformišu prave boje okruženja, pa nam se čini da je, osvetljeno žuto-narandžastom svetlošću, još tamnije. Sa starenjem, situacija postaje nepovoljnija, jer sijalice emituju sve crvenije tonove. Natrijumovim sijalicama potrebno je 5-10 minuta da postignu pun sjaj i oko minut da se ohlade, tako da nisu pogodne na mestima gde se osvetljenje često pali i gasi. Za startovanje i kontrolu potreban im je poseban uređaj – transformator za regulisanje napona, koji treba ugraditi.

Pošto imaju veliki intenzitet svetla, HPS lampe se u uličnoj rasveti mogu postaviti na velike visine – iznad pet metara, na mestima gde je potrebno osvetljenje šireg otvorenog prostora. Na primer, kruga industrijskog postrojenja. Natrijumove sijalice nisu pogodne za komercijalne prostore ni sva ostala mesta gde očekujemo preciznost i jasnost vizuelnih informacija.  

LED rasveta je po svim prethodnim pitanjima superiorna, osim po ceni. Životni vek sijalice je 50-100 hiljada sati, uz emitovanje najmanje toplote. Troškova održavanja gotovo da nema, LED rasveta ima najniže troškove rada, brzo se isključuje i uključuje. 

Za razliku od svih drugih sijalica, koje emituju svetlost u punom krugu od 360 stepeni, LED sijalice imaju usmeren snop svetlosti. Ovo se se može upotrebiti za različite namene, a posebno je korisno kada intenzivnom svetlošću treba osvetliti značajne tačke u prostoru.

U najnovijim projektima smart solarne gradske rasvete sjajnost LED sijalica i njihovo prigušivanje može se programirati i automatski podešavati. LED rasveta se posebno preporučuje za parkove, parkinge, osvetljavanje kolovoza i trotoara, pešačkih zona…

Najveći i čini se jedini značajan nedostatak LED rasvete već smo naveli, a to je veće inicijalno ulaganje u projekat modernizacije osvetljenja.

Plan postavljanja ulične rasvete trebalo bi da bude javan i strogo kontrolisan. Ako se planira fazna zamena, ili su uzroci odlaganja postavljanja LED rasvete opravdani, neka to građani znaju. Potrebe stanovnika koji žive u zoni osvetljavanja su, uostalom, razlog zbog kojeg rasveta postoji. Slabo osvetljene saobraćajnice, ulazi u zgrade, škole, zdravstvene ustanove, parkinzi u polumraku… ne bi trebalo da budu povod za protest ljudi koji, posle uloženog novca u natrijumove sijalice, sa žaljenjem konstatuju da „živine sijalice nije ni trebalo menjati“.

Strogo je zabranjeno kopiranje tekstova osim u slučaju preciznog navođenja izvora i linka ka originalnom tekstu.

Podeli tekst

Ako ste propustili

Povezane vesti

spot_img

KOMENTARI +

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde